Aktualności
Prezydent odsłonił tablicę w hołdzie ofiarom stanu wojennego (WIDEO)
2015-12-14
Tegoroczne obchody rocznicy ogłoszenia stanu wojennego miały wyjątkowy charakter. W kościele Wniebowzięcia NMP została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary stanu wojennego, w tym Wojciecha Cieleckiego - bialczanina zamordowanego przez patrol wojskowy w nocy z 1 na 2 kwietnia 1982 roku. W uroczystości odsłonięcia wziął udział prezydent Dariusz Stefaniuk oraz brat zmarłego.

Cielecki jest oficjalnie uznany za jedną z ofiar tego traumatycznego okresu z najnowszej historii Polski. Był pracownikiem Spółdzielni Galanterii Skórzanej. Nocą został zatrzymany przez patrol wojskowy. Żołnierze byli prawdopodobnie pijani, bili chłopaka, aż w końcu użyli broni. 19-latek zginął od strzału w główną aortę.

- Jeszcze jako radny zabiegałem o upamiętnienie ofiar stanu wojennego, a w szczególności bialczanina Wojciecha Cieleckiego, który pochodził z naszego miasta, a jego straszna śmierć wpisała się w ten haniebny czas dla naszego kraju. Każdy z nas mógłby być na jego miejscu, co tylko potwierdza, że stan wojenny był wielkim zagrożeniem dla wszystkich Polaków – mówił Dariusz Stefaniuk, dziękując w szczególny sposób bialskiemu oddziałowi NSZZ Solidarność za konsekwentne upamiętnianie ważnych wydarzeń z najnowszej historii kraju.

W południe prezydent w towarzystwie bialskiego oddziału NSZZ Solidarność złożył kwiaty pod pomnikiem na ul. Warszawskiej. Wieczorem mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego przewodniczył ks. dziekan Andrzej Biernat, który podkreślał, że rocznicowa niedziela jest również pierwszą w nowym roku liturgicznym, ogłoszonym jako Rok Miłosierdzia.

W kazaniu ks. Marek Wasilewski powoływał się na słowa św. Jana Pawła II: „Nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej przelano, zwłaszcza w czasie wojny. Przeto czyńmy wszystko, aby w pokoju budować przyszłość ojczyzny”. Kapłan podkreślał, że budowanie przyszłość kraju w pokoju i czystości sumienia jest wartością uniwersalną.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert laureatów pieśni patriotycznej. Na scenie pojawiła się młodzież z bialskich szkół, a dodatkowo zaprezentowali się recytatorzy z Bialskiego Centrum Kultury oraz Studio Wokalne Brevis, które wykonało utwory Jacka Kaczmarskiego.

Pozostałe artykuły

Pomoc wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania
2025-04-24

Prezydent miasta Michał Litwiniuk informuje, że w związku z zarządzonymi na dzień 18 maja 2025 r. wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podjął decyzję o pomocy wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania.

Urząd Miasta Biała Podlaska tradycyjnie rozdaje flagi narodowe
2025-04-24

W okresie poprzedzającym święta majowe bialski Urząd Miasta tradycyjnie rozdaje flagi narodowe.

Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych
2025-04-23

Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych odbędzie się 8 maja 2025 r. o godz. 17.00 w sali nr 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska. Zaprezentowana zostanie koncepcja...

Utrudnienia w ruchu na ul. Sidorskiej i Al. Jana Pawła II
2025-04-23

Informujemy, że rozpoczyna się ostatni etap robót drogowych na ul. Sidorskiej polegający na wykonywaniu warstwy ścieralnej. W związku z tym ul. Sidorska będzie odcinkowo wyłączona z ruchu...

2 maja 2025 r. Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny
2025-04-22

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.