Spożywanie alkoholu stanowi dość poważne zagrożenie, a problem potwierdzają respondenci, którzy w 90 proc. przypadków wskazali, że zauważyli spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. To diagnoza problemów społecznych, przeprowadzona w miesiącach wakacyjnych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Przewodnicząca komisji przedstawiła najważniejsze wnioski z badań ankietowych, prowadzonych od czerwca do sierpnia w Białej Podlaskiej, które umożliwiły rozpoznanie sytuacji dorosłych mieszkańców, ich obaw i poglądów, a także zapoznanie z problemami uczniów, ich sytuacją w szkole i w domu oraz zagrożeniem środkami uzależniającymi. Ankiety dostarczyły ponadto wiedzy na temat sprzedawców i praktyk sprzedażowych. Ostatni raz podobny raport opracowano pięć lat temu. W tym roku przepytano 222 uczniów szkół podstawowych, 167 gimnazjalistów, 257 dorosłych i grupę sprzedawców.
Wyniki potwierdziły, że problem z alkoholem to jedno z najważniejszych zagrożeń społecznych. Potwierdza to ponad 80 proc. respondentów, które twierdzą, że znają osoby borykające się z problemem uzależnienia od alkoholu. 90 proc. mieszkańców zauważa osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych, a ponad 70 proc. zauważa także problem prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu.
Szczególnie istotnym aspektem jest picie alkoholu przez młodzież. Wszyscy ankietowani mieszkańcy zauważają, że spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie to realny problem występujący w gminie. Aż 65 proc. dorosłych mieszkańców uważa, że dochodzi do sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim na terenie miasta.
- Kampanie społeczne prowadzone w mediach i punktach sprzedaży napojów alkoholowych, a także działania informacyjne, kierowane zarówno do rodziców, jak i uczniów nie przyniosą zamierzonych efektów, jeśli nie będą wsparte systematyczną, konsekwentną i sprawną egzekucją obowiązującego prawa – twierdzi Anna Stolarczuk, przewodnicząca komisji, na potwierdzenie swych słów przytaczając kolejne statystki.
Prawie połowa uczniów szkoły podstawowej oraz 90 proc. młodzieży gimnazjalnej twierdzi, że rówieśnicy piją alkohol. W dodatku 60 proc. młodzieży gimnazjalnej oraz część młodszych uczniów potwierdza występowanie w mieście miejsc, w których dzieci i młodzież niepełnoletnia mogą nabyć alkohol bez problemu.
Konsekwencją wyników raportu będzie zwiększenie kontroli sklepów oraz nie zwiększanie limitu zezwoleń na sprzedaż alkoholu na tym samym poziomie. Na terenie miasta działa 169 takich punktów, z czego 58 to zarazem lokale gastronomiczne. W przyszłym roku Biała Podlaska przeznaczy ponad 1 mln zł na realizację Gminnego Programu Profilaktyki.
Prezydent miasta Michał Litwiniuk informuje, że w związku z zarządzonymi na dzień 18 maja 2025 r. wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podjął decyzję o pomocy wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania.
W okresie poprzedzającym święta majowe bialski Urząd Miasta tradycyjnie rozdaje flagi narodowe.
Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych odbędzie się 8 maja 2025 r. o godz. 17.00 w sali nr 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska. Zaprezentowana zostanie koncepcja...
Informujemy, że rozpoczyna się ostatni etap robót drogowych na ul. Sidorskiej polegający na wykonywaniu warstwy ścieralnej. W związku z tym ul. Sidorska będzie odcinkowo wyłączona z ruchu...
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.