Aktualności
Zagrają i zatańczą na ludowę nutę. Zobacz program Jarmarku u Radziwiłła
2015-07-08

W najbliższy weekend szykują się nie lada atrakcje dla miłośników folkloru i kultury ludowej. Na deskach bialskiego amfiteatru zaprezentują się zespoły z Ukrainy, Egiptu, Niemiec i Białorusi. Nie zabraknie też reprezentantów Białej oraz tancerzy z Drelowa. Oprócz tego Jarmark u Radziwiłła będzie świetną okazję do nabycia wyrobów regionalnych.

W sobotę, pierwszego dnia imprezy, zaprezentują się goście zza granicy. Najpierw usłyszymy i zobaczymy ukraińską „Vesnyankę”. Grupa działa od 1958 roku przy Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie i jest najstarszym etnograficznym zespołem na Ukrainie. Repertuar zespołu, przedstawiający tradycje i zwyczaje ludowe, składa się z ponad 40 tańców ze wszystkich regionów oraz mniejszości etnicznych Ukrainy. Poza licznymi koncertami na terenie swojego kraju, zespół uczestniczył również w wielu festiwalach międzynarodowych min. we Włoszech, Słowacji, Niemczech, Finlandii, Turcji, Serbii oraz Chorwacji. "Vesnyanka” składa się z 3 grup tanecznych, chóru oraz kapeli i posiada status Narodowego Zespołu Ukrainy. Dyrektorem artystycznym jest Yaroslav Nerodenko.

W amfiteatrze zobaczymy także grupę folklorystyczną "El-Behira" z Egiptu, założoną w 1964 roku w Damanhour. Zespół składa się z 40 artystów: tancerzy, muzyków i wokalistów. Prezentuje tańce i tradycje z niemal wszystkich obszarów Egiptu. W swoim repertuarze posiadają tańce rolników, rybaków, taniec religijny Tanoura, taniec z kijami z północnego Egiptu oraz egipskie wesele. Towarzyszą im muzycy grający na tradycyjnych instrumentach: oud, mizmar, tabla, duf, rik oraz skrzypcach. Dyrektorem arystycznym zespołu jest Yasser Yehia Bahnasy.

Ostatnim gościem sobotniego popołudnia w Parku Radziwiłłowskim będzie dziecięcy zespół Mecklenburg-Pommeraner Folkloreensemble „Richard Wossidlo”, założony w 1977 roku. Tańczą w nim dzieci od 7 do 14 lat. W swoim programie przedstawiają tańce, muzykę, obrzędy i zwyczaje, a także kostiumy ze swojego regionu. Zaprezentują m.in. taniec na szczudłach, taniec rybaków oraz zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieciom będzie towarzyszyła kapela grająca na akordeonie, skrzypcach, klarnecie i tubie. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Holger Hurtig.

W niedzielę  zobaczymy z kolei reprezentantów Białej Podlaskiej, Drelowa oraz gości z Białorusi. Zespół folklorystyczny „Tsukaryanka” złożony z dzieci i młodzieży, działa przy Cukrowni Białoruś w Klubie Żabinka. Ich repertuar to tańce regionalne, narodowe i estradowe oraz pieśni białoruskie. Zespół posiada grupę taneczną i wokalną, którymi kierują Tamara Dziki oraz Galina Mitskovich. Dyrektorem zespołu jest Olga Irzun.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy” to najmłodszy uczestnik niedzielnego przeglądu. Grupa powstała w listopadzie 2013 roku i działa od początku przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Na repertuar zespołu składają się tańce narodowe oraz tańce regionalne i przyśpiewki. Skład osobowy zespołu stanowią dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej. Zespół liczy 24 osoby. Choreografem i kierownikiem zespołu jest Pawerł Szyc, a akompaniamentem akordeonowym zajmuje się Łukasz Truba.

Miasto będzie reprezentował zespół Pieśni i Tańca oraz Kapela Ludowa "Podlasiacy". Grupy założone w 1992 roku prowadzą Magdalena Osmulska i Andrzej Karaś. Grupę tancerzy tworzą uczniowie bialskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz wychowankowie lokalnych przedszkoli. Praca artystyczna zespołu koncentruje się na prezentacji polskich tańców narodowych oraz popularyzacji polskiego folkloru ze szczególnym uwzględnieniem rodzimego Podlasia. Kapela miała okazje koncertować między innymi na Ukrainie, Białorusi, w Hiszpanii, Estonii, Finalandii i Francji. Jej repertuar stanowią pieśni i melodie z regionów podlaskiego, rzeszowskiego, łowickiego, śląskiego, krakowskiego, lubelskiego, nowosądeckiego, a także pieśni biesiadne.

JARMARK U RADZIWIŁŁA
11-12 lipca
Od godz. 15.00: międzynarodowy jarmark sztuki ludowej i wyrobów regionalnych. Wystawcy z Polski i Białorusi.

11 lipca
Amfiteatr, godz. 17.00

Narodowy Zespół Ukrainy „Vesnyanka” z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie,
Grupa Folklorystyczna „EL-BEHIRA” z Egiptu,
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Richard Wossidlo” z Niemiec.

12 lipca
Amfiteatr, godz. 17.00

Zespół Folklorystyczny „TSUKARYNKA” z Białorusi
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy”
Zespól Pieśni i Tańca „Podlasiacy”
Kapela Ludowa „Podlasiacy”

Wstęp na koncerty: 5 zł

Pozostałe artykuły

Pomoc wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania
2025-04-24

Prezydent miasta Michał Litwiniuk informuje, że w związku z zarządzonymi na dzień 18 maja 2025 r. wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podjął decyzję o pomocy wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania.

Urząd Miasta Biała Podlaska tradycyjnie rozdaje flagi narodowe
2025-04-24

W okresie poprzedzającym święta majowe bialski Urząd Miasta tradycyjnie rozdaje flagi narodowe.

Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych
2025-04-23

Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych odbędzie się 8 maja 2025 r. o godz. 17.00 w sali nr 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska. Zaprezentowana zostanie koncepcja...

Utrudnienia w ruchu na ul. Sidorskiej i Al. Jana Pawła II
2025-04-23

Informujemy, że rozpoczyna się ostatni etap robót drogowych na ul. Sidorskiej polegający na wykonywaniu warstwy ścieralnej. W związku z tym ul. Sidorska będzie odcinkowo wyłączona z ruchu...

2 maja 2025 r. Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny
2025-04-22

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.