Aktualności
Nie żyje Elżbieta Chaberska, działaczka Solidarności i wolontariuszka Caritas
2025-02-11

Pani Elżbieta Chaberska - Zasłużona dla Miasta Biała Podlaska - była świadkiem Powstania Warszawskiego, pielęgniarką i wolontariuszką Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej, aktywistką udzielającą się charytatywnie, działaczką bialskiej „Solidarności”.

Pani Elżbieta Chaberska urodziła się w Warszawie. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, przebywała wraz z rodziną w stolicy. Miała wówczas siedem lat. Jako mała dziewczynka przeżyła horror Powstania Warszawskiego, które zapamiętała z perspektywy cywila ukrywającego się w piwnicach, a potem wygnanego z Warszawy. W czasie wojny przeżyła prawdziwy horror. Podczas Powstania Warszawskiego, jako mała dziewczynka ukrywała się z rodziną w piwnicy. Przez rok przebywała w obozie w Pruszkowie, a potem w obozie dla matek z dziećmi w Częstochowie. Z Jasnej Góry do Białej Podlaskiej przyjechała wraz mamą, siostrą i bratem już po Powstaniu Warszawskim.

Pani Elżbieta Chaberska chodziła do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej, po czym uczęszczała do II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Następnie przeprowadziła się do Chełma w celu odbycia praktyk pielęgniarskich. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej wróciła do Białej Podlaskiej i zaczęła pracę w szpitalu na oddziale ginekologii.

W 1958 roku wyszła za mąż, po czym rozpoczęła pracę w Spółdzielni Inwalidów Elremet, gdzie w lutym 1981 roku założyła wraz z współpracownikami dział „Solidarności”.

Współorganizowała strajki, walcząc m.in. o wolne soboty, wyższe płace i swobodę zgromadzeń. W czasie stanu wojennego i po nim rozprowadzała zakazaną w komunizmie prasę. Jako działaczka „Solidarności” doznała szykan ze strony komunistycznej władzy. Organizowała też pomoc dla osób internowanych i ich rodzin. Po pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki wielu członków bialskiej „Solidarności” spotkało się na plebanii kościoła św. Brygidy w Gdańsku z Lechem Wałęsą. Pani Elżbieta Chaberska wręczyła wówczas w imieniu bialskiej „Solidarności” gobelin z Matką Boską, haftowany przez pracownicę bialskiego Elremetu. Taki sam gobelin znajduje się też w kościele Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej.

W 1994 roku została bialską radną, pełniąc tę funkcję przez dwie kadencje. W tym czasie zaangażowała się w budowę kanalizacji wodnej oraz łazienek w kościele Wniebowzięcia NMP. Działała w Komisji Mieszkaniowej i Społecznej, gdzie pomagała szczególnie biednym i potrzebującym rodzinom. Przez 5 lat pracowała jako wolontariuszka w świetlicy dla dzieci przy parafii Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej. Współpracowała z bialskim Caritasem, gdzie m.in. brała udział w zbiórkach żywności.

Pani Elżbieta Chaberska w 2010 r. otrzymała tytuł „Wyjątkowej Bialczanki”, zaś w 2018 r. została wyróżniona na Gali Ubi Caritas za wspaniały przykład miłości bliźniego. Na 20-lecie działalności „Solidarności" otrzymała wyróżnienie „Zło dobrem zwyciężaj” oraz „Nie ma miłości bez Solidarności 2021” otrzymanym na 40-lecie „Solidarności”.

Pozostałe artykuły

Pomoc wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania
2025-04-24

Prezydent miasta Michał Litwiniuk informuje, że w związku z zarządzonymi na dzień 18 maja 2025 r. wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podjął decyzję o pomocy wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania.

Urząd Miasta Biała Podlaska tradycyjnie rozdaje flagi narodowe
2025-04-24

W okresie poprzedzającym święta majowe bialski Urząd Miasta tradycyjnie rozdaje flagi narodowe.

Nasz Jarmark Wielkanocny to najpiękniejsze tradycje, święto rzemiosła, rękodzieła, najlepszych wyrobów, muzyki, śpiewu i tańca
2025-04-14

To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-04-14

W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.

14 kwietnia obchodzimy 1059. rocznicę chrztu Polski
2025-04-14

Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka  podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.