Aktualności
W bibliotece będą wspominali znanego regionalistę i dziennikarza
2016-11-15
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie wspomnieniowe poświęcone podlaskiemu regionaliście i publicyście Jerzemu Sroce. 23 listopada mija 20. rocznica śmierci urodzonego w Janowie Podlaskim działacza, dziennikarza i społecznika. Gościem honorowym na spotkaniu w bibliotece będzie żona Jadwiga.

Urodził się w Janowie Podlaskim w 1928 roku. Dzieciństwo spędził w Brześciu, ale przez większość życia mieszkał w Białej Podlaskiej. Chociaż przez długie lata pracował w zawodzie nie mającym z historią nic wspólnego, z racji zdobytej wiedzy został uznany za eksperta w dziedzinie historii południowego Podlasia. Efektem jego aktywnej pracy twórczej było powstanie ponad 400 publikacji - książek, broszur i artykułów.

Zajmował się przede wszystkim latami II wojny światowej na Podlasiu, ale również historią oświaty, życia kulturalnego i przemysłu w Białej Podlaskiej. Zadebiutował w 1956 r. w lubelskim Sztandarze Ludu. Potem pisał do Wrocławskiego Tygodnika Katolików, tygodnika Za Wolność i Lud, gościł też na łamach Nowej Wsi. Od chwili powstania Słowa Podlasia w grudniu 1979 roku, zasilał go regularnie swymi tekstami.

Czytelnicy tygodnika zapamiętali jego cykle artykułów: Opowieści z Podlasia, Kapitan Nash, Leśniacy, Szare Szeregi Podlasia, Podlasiacy znani i nieznani, Podlaski Słownik Biograficzny, Z dziejów bialskiej handlówki czy stylizowany na gwarę podlaską cykl felietonów Żeb to pomorek.

Jerzy Sroka znany był także jako autor książek, m.in: Biała na Podlasiu (1968), Leśniacy. Historia Zakładu Kształcenia Nauczycieli w Leśnej Podlaskiej (1990), Obrońcy twierdzy brzeskiej w 1939 r. (1992), Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda” 1958 - 1993 (1994) czy 9 Podlaska Dywizja Piechoty Armii Krajowej (1995). Pośmiertnie wydana została książka Brześć nad Bugiem - dzieje miasta i twierdzy (1997).

Organizatorzy zapraszają na spotkanie 25 listopada o godz. 17.00 do działu Wiedzy o Regionie zarówno tych, którzy znali Jerzego Srokę, jak i tych, którzy pragną dopiero poznać sylwetkę i twórczość regionalisty oraz chcą wysłuchać wspomnień redakcyjnych kolegów. Z twórczością Jerzego Sroki będzie można zapoznać się także na wystawie czynnej od początku listopada w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Gościem specjalnym będzie żona regionalisty. To właśnie Jadwiga Sroka, na podstawie zgromadzonych zapisków męża, przygotowała drukowany w Słowie Podlasia cykl artykułów, zawierający wspomnienia Jerzego Sroki z lat 1928-1956. W 2001 roku wspomnienia ukazały się jako odrębna książka Bojowy duch: wspomnienia z Brześcia nad Bugiem i Białej Podlaskiej z lat 1928-1956.

Pozostałe artykuły

Pomoc wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania
2025-04-24

Prezydent miasta Michał Litwiniuk informuje, że w związku z zarządzonymi na dzień 18 maja 2025 r. wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podjął decyzję o pomocy wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania.

Urząd Miasta Biała Podlaska tradycyjnie rozdaje flagi narodowe
2025-04-24

W okresie poprzedzającym święta majowe bialski Urząd Miasta tradycyjnie rozdaje flagi narodowe.

Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych
2025-04-23

Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych odbędzie się 8 maja 2025 r. o godz. 17.00 w sali nr 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska. Zaprezentowana zostanie koncepcja...

Utrudnienia w ruchu na ul. Sidorskiej i Al. Jana Pawła II
2025-04-23

Informujemy, że rozpoczyna się ostatni etap robót drogowych na ul. Sidorskiej polegający na wykonywaniu warstwy ścieralnej. W związku z tym ul. Sidorska będzie odcinkowo wyłączona z ruchu...

2 maja 2025 r. Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny
2025-04-22

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.