Tłumnie na Browarnej. Odbył się finał wyjątkowego projektu (WIDEO)
2016-09-10
Oryginalny spektakl w przestrzeni miejskich i wyjątkowy koncert przedwojennych szlagierów - tak zakończył się projekt realizowany przez Bialskie Centrum Kultury przy wsparciu z projektu Język ojczysty: dodaj do ulubionych. Młodzież opowiedziała historię opartą na biografii bialczanki Lidii Próchnickiej, a miasto z 20-lecia międzywojennego odżyło również na starych fotografiach i we wspomnieniach Józefy Stanek.
- Będzie to okazja do wspomnień, do powrotu do Białej Podlaskiej okresu dwudziestolecia międzywojennego, być może okazja do wzruszeń. To pokazanie historii młodych ludzi tuż przed wybuchem tragicznej w skutkach II wojny światowej - zachęcał do udziału w wydarzeniu Mariusz Orzełowski, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury.
Projekt BCK znalazł się wśród 30 najlepiej ocenionych w całym kraju i został adresowany do bialskiej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Jego celem było pobudzenie wyobraźni twórczej uczestników, podniesienie ich praktycznych kompetencji językowych oraz działania na rzecz integracji społecznej mieszkańców. Grupa młodych ludzi poznawała swoje miasto z lat międzywojennych oraz język ówczesnych rówieśników. Przewodnikami młodzieży byli bialscy regionaliści oraz osoby starsze, które z opowieści swoich rodziców i dziadków pamiętają miasto z tego okresu.
Uczniowie spotkali się także z seniorami, poznali losy społeczności bialskiej, a na podstawie nagranych wspomnień powstało widowisko teatralne, zaprezentowane przy Browarnej. W swoje role wcielili się sami uczestnicy projektu. Scenariusz przygotowany przez Radosława Plandowskiego opisuje historię Lidii i Johiego – przedstawicieli młodego pokolenia, z rozterkami i marzeniami tamtych czasów. W tle opowieści przewija się wątek wytwórni samolotów, fabryki Raabego i 34. pułku piechoty. To historia o magii miasta, które nie pozwala o sobie zapomnieć, którego ślady zostają w pamięci na całe życie.
Reżyseria Jana Tuźnika wprowadza spektakl w przestrzeń miasta, wprost między przechodniów, w których niespodziewanie wciela się publiczność. Kolejne sceny rozgrywają się w różnych miejscach między dawną zabudową ulic Browarnej i Łaziennej. Klimat spektaklu podkreśla pojawiająca się w tle muzyka akordeonowa i pieśni z tamtych czasów oraz szyldy z dawnych lat, przygotowane przez Galerię Podlaską.
Bezpośrednio po spektaklu odbył się koncert grupy „Makabunda”z repertuarem polskich tang i fokstrotów, powstałe w okresie międzywojennym. Podpisując się pod hasłem „ocalić od zapomnienia” grupa próbuje oddać piękno tych piosenek, jakże często zapomnianych, grając je w nowych, autorskich aranżacjach.
Prezydent miasta Michał Litwiniuk informuje, że w związku z zarządzonymi na dzień 18 maja 2025 r. wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podjął decyzję o pomocy wyborcom z niepełnosprawnością w dotarciu do lokali wyborczych w dniu głosowania.
Spotkanie informacyjne w sprawie przebudowy przejazdów kolejowych odbędzie się 8 maja 2025 r. o godz. 17.00 w sali nr 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska. Zaprezentowana zostanie koncepcja...
Informujemy, że rozpoczyna się ostatni etap robót drogowych na ul. Sidorskiej polegający na wykonywaniu warstwy ścieralnej. W związku z tym ul. Sidorska będzie odcinkowo wyłączona z ruchu...
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.