W Państwowej Szkole Wyższej odbyła się konferencja na temat współczesnych środków uzależniających. Oprócz oczywistych źródeł zagrożeń w postaci narkotyków i alkoholu, dyskutowano także o szkodliwości internetu i kwestiach legalizacji substancji psychoaktywnych.
- Jestem bardzo wdzięczny za przygotowanie przedsięwzięcia, poruszającego tak ważne zagadnienie jakim jest nadużywanie środków psychoaktywnych oraz ich wpływ na rozwój człowieka i jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w dobie wzrostu zagrożeń związanych z używaniem dopalaczy, alkoholu i narkotyków – mówił zaproszony na konferencję prezydent Dariusz Stefaniuk, wymieniając zarazem szereg działań podejmowanych przez miasto, w celu ograniczenia zjawiska nadużywania substancji psychoaktywnych.
Miasto przeznacza rocznie ponad milion złotych na działania profilaktyczne, w tym działalność pięciu świetlic środowiskowych dla dzieci z rodzin patologicznych. Prezydent przypominał ponadto o współpracy ze służbami i instytucjami zaangażowanych w profilaktykę, m.in. z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Profilaktyka zawiera się także w wydarzeniach kulturalnych, takich jak piknik „Grunt to rodzinka”, festyn „Głos profilaktyki – zryw serca” czy podczas przedstawienia teatralnego „Działka”.
W przerwie obrad można było skorzystać z materiałów promocyjnych, przygotowanych przez instytucje zaangażowane w organizację przedsięwzięcia, natomiast przy stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zbadać poziom CO w wydychanym powietrzu.